Roma Gezi Rehberi | İtalya

la fontana di trevi

Collesium

Roma; zamanda yolculuğa çıkıp imparatorluk dönemine ulaşmışsınız hissi uyandıran, her sokağı tarih ve sanat kokan bir şehir. İnanılmaz güzellikte bir dokuya sahip bu kente tekrar tekrar gitmek isteyebilirsiniz.

Kısaca Tarihi

Efsaneye göre Remus ve Romulus, Alba Longa şehrinin kralı Numitor’un ikiz torunları. Numitor, erkek kardeşi Amulius tarafından tahttan indiriliyor. Amulius, ileride tahtta hak iddia etmelerine engel olmak için yeğenleri Remus ve Romulus’un Tiber Nehri’ne bırakılmalarını emrediyor. Ancak ikiz kardeşler kıyıya vurarak kurtuluyorlar ve bir dişi kurt tarafından emzirilerek hayatta kalıyorlar. Bu sebeple şehrin pek çok yerinde iki bebek emziren kurt heykelleri göreceksiniz.

Remus ve romulus

İkiz kardeşler, hayatta kaldıkları yerde bir şehir kurmaya karar veriyor ancak şehrin nerede kurulacağı konusunda anlaşmazlığa düşünce Romulus, Remus’u öldürüyor ve şehri kuruyor. Böylece Roma; ismini kurucusundan alarak, bir kardeş cinayeti hikayesiyle, M.Ö. 21 Nisan 753 tarihinde, ileride imparatorluk seviyesine ulaşacağı yolculuğuna başlıyor.

roma

Ulaşım

İstanbul’dan, Roma Fiumicino Havalimanına uçuş 2,5 saat sürüyor. Havalimanından, merkez istasyon Termini’ye ; Terravision otobüsü ile yaklaşık bir saatte, Leonardo Express ile yarım saatte ulaşabilirsiniz.

İtalya’nın başka bir şehrindeyseniz, Trenitalia‘nın konforlu hızlı trenleriyle Roma’ya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehirde yürüyerek gezmek daha keyifli olsa da metro da kullanabilirsiniz ancak istasyonlarda dikkatli olmanızda fayda var çünkü hırsızlık had safhada. Roma metro hattı oldukça basit. Makinelerden konaklayacağınız gün sayısına göre size uyan metro biletini alabilirsiniz.

Gün sıkıntınız yoksa Roma Pass mantıklı bir seçenek.

Konaklama

Bizim tercihimiz İspanyol Merdivenleri bölgesinde bulunan Spanish Steps Miracle ismindeki daire oldu. Konumu harika, ev tertemiz, karşılayan görevli inanılmaz ilgili, bookingdeki puanı da on üzerinden on olduğu için burayı kesinlikle tavsiye ediyorum. 

Gezilecek Yerler

Bu kadar popüler ve turistik bir şehrin gezi noktalarına çoğunluk aşina olsa da birkaç tanesini sıralayalım 🙂

Venedik Meydanı &  II Vittorio Emanuele Anıtı

Bu meydanda İtalya Krallığı’nın ilk kralı olan II Vittorio Emanuele’e adanmış yapıyı görebilirsiniz.

emenuella anıtı

Paletino Tepesi & Roma Forumu & Kolezyum

collesium

Mimarı bilinmeyen ve yapımı on yıl süren Kolezyum; gladyatör savaşlarında kurban edilen sayısız insan ve yırtıcı hayvanla kanlı bir tarihe sahip.Kolezyum

Navona Meydanı

navona meydanı

Pantheon

Pagan tapınağı olarak inşa edilen Pantheon, sonrasında katolik kilisesine dönüştürülmüş. İçinin aydınlatması tavandaki delik ( oculus = göz ) ile sağlanmış.

pantheon

Pantheon

La Fontana di Trevi

Aşk Çeşmesi olarak da bildiğimiz çeşmenin ortasında Neptunus, solunda Ceres ve sağında Salus heykelleri bulunuyor. Çeşmeye arkanızı dönüp, omzunuzun üzerinden suya para atarken dilek tutmak adettendir.

Buraya para atan muhakkak Roma’ya tekrar gelir diyorlar 🙂 Her gelişimde bu adeti yerine getiren biri olarak benim dördüncü ziyaretim oldu, ben söyleyenlerin yalancısıyım 🙂

la fontana di trevi

İspanyol Merdivenleri & Fontana della Barcaccia

1725 yılında tamamlanan merdivenler 135 basamaktan oluşuyor, yapımı dönemin İspanyol Büyükelçiliği tarafından üstlenildiği için İspanyol Merdivenleri deniliyor. 

ispanyol merdivenleri

Merdivenlerin hemen önünde Fontana della Barcaccia bulunuyor.

İsp merdivenleri

Via del Corso

Venedik Meydanı ile Popolo Meydanı arasında kalan, alışveriş yapabileceğiniz ünlü cadde.

Campo de’Fiori

Burada pazar hariç her gün sokak pazarı kuruluyor, ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Villa Borghese & Pinchio Bahçeleri

Sanat Galerisini gezebilir, huzurlu bahçelerinde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

pinchio bahçeleri

Popolo Meydanı

popolo

Castel Sant’Angelo

Mikail’in Castel Sant’Angelo üzerinde göründükten sonra Roma’daki salgın hastalığın bittiğine inanılıyor.

kusal melek kalesi

Vatikan Meydanı & Aziz Petrus Bazilikası & Vatikan Müzeleri

Katolik mezhebinin yönetildiği Vatikan, yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük ikinci ülkesi.

Papa’nın balkondan halka konuşma yaptığı meydanı ve katoliklerin hac noktası olan bazilikayı gezebilirsiniz.

aziz petrus bazilikası

Öneriler

İspanyol merdivenlerine çok yakın olan Pastificio‘da 4 euro karşılığında, günde iki çeşit yapılan makarnalardan birini seçip yiyebilirsiniz, kapısında genelde kuyruk var 🙂

pastificio

Ayrıca Pompi‘den tiramisu, Venchi‘den dondurma yemenizi öneririm.

tiramisuVenchi

Seyahatlerimi benimle anlık takip etmek isterseniz instagram sayfama beklerim dunyanigenislet .

İyi Tatiller!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir