Site Overlay

Korona Günlerinde Karadağ


Bir gün pandemi kavramıyla tanışacağımı ve Karadağ’a ikinci gidişimin pandemi dönemine denk geleceğini düşünmezdim. Bir sene evde oturduktan sonra Karadağ’da hastalık oranının çok düşük olduğunu öğrenince “hadi o zaman!” dedik. Tabii öyle kalkın gidelim demekle olmuyor önce pcr testi yaptırmak gerekiyor. Negatif sonuçları aldıktan sonra 1 saat 40 dakikalık uçuştan sonra ver elini Podcorica!

Budva

Biz ulaşım için , Greenmotion firmasından araç kiralamayı tercih ettik. Havaalanından aracımızı aldıktan sonra 1 saat 20 dakikalık bir yolculukla Budva’ya ulaştık. Konaklama için, Harmonia Colours’da bir daire tuttuk. Plaja yürüme mesafesinde olması ve deniz manzaralı olması sebebiyle burayı tercih ettik.

 • Old Town Budva

İçerisinde pek çok tarihi yapıyı bulunduran eski şehir görmeden dönülmemesi gereken bir nokta. Otelleri, cafeleri, hediyelik eşya dükkanları, dar sokaklarıyla dikkat çekiyor.

İçerisinde bulunan “Citadel (Hisar)” 3 euro gibi bir ücretle gezilebiliyor.

 • Sveti Stefan

Adayı önce yukarıdan görmek için çok güzel bir manzara noktası olan ayrıca gün batımı izlemek için de gitmenizi tavsiye ettiğim “Sveti Sava” kilisesine gidebilirsiniz. Konumuna linkten ulaşabilirsiniz.

Sveti stefan

Sonrasında adanın yakınına gidebilir, adanın giriş kısmında denize girebilirsiniz. Sveti Stefan adasına giriş yapabilmeniz için orada konaklamanız gerekiyor ya da içeride bulunan restoranda rezervasyonunuz olması gerekiyor ancak bizim gittiğimiz dönemde restoran kapalıydı.

 • Sveti Nicola Adası

Yüzmek istediğiniz bir gününüzü Budva Marina’dan kalkan teknelerle adaya geçiş yaparak değerlendirebilirsiniz.

 • Petrovac

Burası küçük bir sahil kasabası, cafelerinde oturup dinlenebileceğiniz gibi plajında denize de girebilirsiniz.

 • Konoba More

Burası bir deniz ürünleri restoranı. Biz oldukça memnun kaldık siz de linkten inceleyebilirsiniz.

 • Stari Bar

Bar
Bar, Budva’dan bir saat uzaklıkta yer alıyor. Stari Bar yani tarihi şehir bölgesi gezilmeye değer.

 • Ulcinj (Ülgün)

Nüfusun çoğunu Arnavut’ların oluşturduğu şehir Bar’a yarım saatlik mesafede yer alıyor. İçinde restoran ve cafelerin bulunduğu tarihi şehri oldukça güzel bir deniz ve şehir manzarasına sahip. Tarihi şehirin hemen alt kısmında yüzebileceğiniz bir plaj bulunmakta.

 • Skadar Gölü

Karadağ ve Arnavutluk arasında kalan Balkanlar’ın en büyük gölü. Rijeka Crnojevića köyüne giderek tekne turlarıyla gölün tadını çıkarabilirsiniz.

 • Kotor

Kotor

Biz Kotor’da tarihi şehir içinde konaklamak istedik. Airbnb aracılığıyla şahane bi ev tuttuk. Eve linkten ulaşabilirsiniz, ihtiyacımız olabilecek her şey mevcuttu. Yüzmek için de tarihi şehire yürüme mesafesinde bulunan Kotor Beach’i tercih ettik.

Tarihi şehrin çok yakınında BBQ Tanjga isminde salaş bir et restoranı var. Biz lezzetlerden gayet memnun kaldık, siz de deneyebilirsiniz. Deniz ürünleri restoranı olarak da Kotor’a 10 dakikalık bir mesafede bulunan Konoba Portun harika bir restoran. Denize sıfır konumlandırılmış masalarda gün batımı eşliğinde yemek yemek inanılmaz keyifli. Bunların dışında old town içinde pek çok restoran seçeneği zaten mevcut.

 • Perast

Kotor’a 15 dakika mesafede bulunan masalsı Ortaçağ köyü. Bu bölgeden teknelerle geçiş yapabileceğiniz “Lady of the Rocks” adası var hemen karşısında. Kendinizi masal kahramanı gibi hissetmek isterseniz burada da konaklayabilirsiniz 🙂

 • Porto Montenegro

Tivat sahilinde bulunan ve lüks yatlara ev sahipliği yapan liman. İçinde barındırdığı lüks mağazaları, cafeleri ve restoranlarıyla ilgi çekici bir gezi noktası.

 • Herceg Novi

Kotor’a bir saat mesafede bulunan sahil şehri. Tarihin izlerini taşıyan old town bölgesi vakit geçirmek için güzel bir seçenek.

PCR TESTİ

Dönüş için negatif pcr testi göstermemiz gerekiyordu. Dobrota’da bulunan sağlık ocağına giderek test yaptırdık. Turistlere ücretsiz test yapılıyor, sabah verilen sonuçlar akşam çıkıyor ancak siz bir gün öncesinden yaptırıp garantiye alın uçuşunuza yetişmeyebilir veya her gün test yapılmıyor olabilir.

Bir önceki Karadağ seyahatimle ilgili önerilerime linkten ulaşabilirsiniz.

İyi Tatiller!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir