Site Overlay

Koh Samui Gezi Rehberi | Tayland

chawengOtuz güne kadar olan seyahatleriniz için vize almadan gidebileceğiniz Tayland’ın ; meşhur tropik cennet adalarından biri olan Koh Samui, Tayland Körfezi’nde yer alıyor. 

Para Birimi

Tayland Bahtı (THB) ve Türk Lirası (TRY) Döviz Kuru Dönüşüm Hesaplama

Uçuş Bilgileri

Türkiye’den Koh Samui’ye direkt uçuş olmadığından biz önce dokuz saatlik İstanbul✈Bangkok uçuşu ile başkente ulaştık. Burada iki gece konakladıktan sonra Bangkok Airways’in bir saatlik Bangkok✈Koh Samui uçuşuyla, sanki direkt bir tatil köyüne inmişiz hissi veren havaalanına ulaştık 🙂

samui airport
Yolcuları karşılayan sevimli arabalar 🙂

Konaklama

Biz konaklama için adanın en canlı bölgesi olan Chaweng‘i seçtik. Otel olarak da tercihimiz, konumunu beğendiğimiz Samui Natien Resort oldu.

chaweng beach

Daha sakin bir bölge isterseniz “Lamai” daha doğru bir tercih olabilir.

“Mae Nam” da oldukça meşhur bir sahil. Bunların dışındaki sahillerin isimleri de aşağıdaki fotoğrafta mevcut.

koh samui

Yağış Dönemi

Eylül – Kasım ayları arasında muson yağışları yoğun olduğundan tatilinizi bu aylara denk getirmemekte fayda var.

Ulaşım

Şehir içinde ulaşım için taksicilerle pazarlık yaparak anlaşabileceğiniz gibi bizim gibi motosiklet kiralayarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezi Durakları

 • Angthong National Marine Park

Biz Chaweng bölgesindeki tur acenteleriyle görüşüp hepsinden fiyat alarak “Angthong National Marine Park” turunu ayarladık. Kişi başı ücreti 2200 baht olan bu tur için biz pazarlığı abartarak iki kişi 2500 bahta anlaştık 🙂

Sabah 07:30 sularında sizi otelden alıyorlar. Sürat teknesi ile Maymun adası, Emerald Gölü gibi yerlere giden bu turda sabah için atıştırmalık ve öğle yemeği de veriliyor. Ayrıca kano yapmak için bir noktada da duruluyor. 16:30 gibi biten bu tura katılmanızı tavsiye ederim. 

Bunun dışında “Koh Tao” turları da düzenleniyor. O tur için de teklif alabilirsiniz, bizim vaktimiz kalmadığından katılamamıştık.

ang thongemerald lake

 • Chaweng Street

Cadde; alışveriş merkezi, gece pazarı ve pek çok restoranı ile oldukça hareketli.chaweng

 • Big Buddha

12 metre yüksekliği olan büyük buda heykeli, ihtişamıyla görülmeye değer.
big buddha

 • Bophut Fisherman’s Village

Cuma günleri bu bölgede büyük bir gece pazarı kuruluyor. Coco Tam’s burada bulunan çok hoş bir mekan, sahildeki minderlerde oturup içeceğinizi yudumlayabilirsiniz 🙂

Pazar günleri de Lamai bölgesinde gece pazarı kuruluyor.
bophut
ızgaraızgara

 • Hin Ta & Hin Yai

Burası uzun yıllar önce bir karı kocanın teknelerinin batmasıyla ölmelerinin sonucu taşlaştıklarına inanılan yer; büyükbaba ve büyükanne taşları. 
hin ta hin yai

 • Wat Plai Laem

Çin budizm inanışına göre merhamet tanrıçası olan 18 kollu Guanyin heykeli.
wat plai laem

Gülen Buda olarak bilinen Budai heykeli de bu tapınakta bulunuyor.

budai

 • Namuang Waterfall

Şelaleden oluşan doğal havuzda serinleyebileceğiniz bir doğal güzellik 🙂
na muang

 • Secret Buddha Garden 

Nim Thongsuk isimli bir çiftçinin 71 yaşında vefat edene dek bahçeye heykelleri yerleştirmesiyle oluşan Gizli Buda Bahçesi. Bahçede kendisinin de ufak bir heykeli bulunuyor.

secret buddha garden

 • Guan Yu Shrine

Çin’in Üç Krallık döneminde yaşayan generallerden biri olan, kardeşliğin ve dürüstlüğün sembolü Guan Yu anısına yapılmış bir tapınak.
guanyu shrine

 • Samui Elephant Sanctuary

Uzak Doğu seyahatlerinizde fil safarisi yapıp hayvanlara eziyet edilmesine göz yummak yerine, bu tarz ortamlardan kurtarılmış filleri besleyip, yıkayabileceğiniz ‘Samui Elephant Sanctuary’ gibi yerlere gidebilirsiniz. Linke tıklayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.samui sanctuary

 • Thai Massage

Adada masaj yaptıracağınız pek çok yer var. Fiyatlarla ilgili bilgi olması açısından aşağıdaki fotoğrafa tıklayabilirsiniz.

thai masajı

harita
mesafeler için tıklayınız

İyi Tatiller !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir