Bangkok | Tayland

Wat suthat

Wat suthat

Bu tatilimiz için asıl rotamız “Koh Samui” olsa da, Bangkok’a da zaman ayırma fırsatımız var ve değerlendirmeye karar veriyoruz. 

Genel bilgiler ile başlayacak olursak :

Vize

30 güne kadar olan seyahatler için vize gerekmiyor.

Para Birimi

Tayland Bahtı (THB) ve Türk Lirası (TRY) Döviz Kuru Dönüşüm Hesaplama

Uçuş Bilgileri

Atatürk Havalimanı ✈ Suvarnabhumi Havalimanı

9 saatlik bir uçuşla Bangkok’a ulaşıyorsunuz. 

Otel Bilgileri

Bizim tercihimiz Siam Meydanı’na çok yakın mesafede bulunan Chao Hostel .

Ulaşım

Havalimanı-otel arası transferi için “Grab” uygulamasıyla araç çağırabilirsiniz. Ya da havalimanı raylı bağlantısını(Airport Rail Link) ve havarayı(BTS Bangkok Skytrain) kullanabilirsiniz.

Bunun dışında ulaşım için metro veya şehri ikiye ayıran “Chao Phraya Nehri” üzerindeki tekneleri de kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak durak bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Tuktuk

Bangkok’ta çok yaygın olarak kullanılan bir başka ulaşım aracı da; Tuk Tuk 🛵 

Rengarenk duruşlarıyla oldukça sevimli olan Tuk Tuk’ların sürücüleri, aracı biraz çılgınca kullandıklarından, kendinizi roller coaster 🎢 daymış gibi hissetseniz de, denemenizi tavsiye ediyorum 😊 

Not: Anlaşmadan önce tabi ki pazarlık yapıp, verdikleri teklifin çeyreğine kadar indirebilirsiniz 💸

İlk Gün

Saat 19:00, Suvarnabhumi Havalimanı’na iniyoruz. Valizler alınıp, kontroller tamamlandıktan sonra, “Grab” uygulaması ile çağırdığımız aracımız geliyor ve hostelimize doğru ilerliyoruz.

Hostele yerleşip  hızlıca hazırlandıktan sonra vakti değerlendirmek adına kendimizi dışarı atıyoruz 🙂 Saat 22:00, trafiğin yoğun olması sebebiyle taksicilerle anlaşmak yerine hostel sokağının başındaki tuk tuk şoförü ile pazarlığa girişip Khao San Road’a doğru yola çıkıyoruz.

Khao San Road: Bangkok’un en meşhur noktalarından biri. Pek çok bar, restaurant, masaj salonu, seyyar satıcı barındıran bu turistik cadde, sokak lezzetlerini denemek için doğru adres. Biz Pad Thai, Spring Roll ve çeşitli tropikal meyvelerle tadımlara başlıyoruz 🍤🍜🥭

Khaosan road

Midesi kaldırabilecekler için envai çeşit böcek, akrep, kurbağa seçenekleri de mavcut 🙂

Akrep

Cadde; ayak masajı yaptıranlar,  yemek yiyenler,  müzik eşliğinde dans edenlerle birlikte oldukça kalabalık. Saat gece yarısını çoktan geçmiş, uçuş yorgunluğuyla birlikte uyku bastırınca hostele geri dönüyoruz.

İkinci Gün

Yine bir tuk tuk pazarlığı ve istikamet Wat Suthat Tapınağı.

Not : Bangkok’ta, Wat Suthat gezinizi birbirlerine yakın konumda bulunduklarından Wat Pho, The Grand Palace ve Emerald Buddha ile birleştirebilirsiniz.

Wat Suthat: Bangkok’un en eski tapınaklarından biri. Tapınağın içinde 8 metrelik bir Buda heykeli yer alıyor. Tapınağın etrafını 28 adet pagoda heykeli çevreliyor. Biz toplu bir ibadet anına denk geliyoruz ve kalabalığın arasına karışıp oturuyoruz 🙂

Wat suthat

Tapınaktan çıktından sonra Chao Phraya Nehri’nde tekne turu yapmak üzere tuk tuk ile teknelerin kalkış noktasına gidiyoruz. Kişi başı 1200 baht olan tur ücretini, iki kişi 1100 bahta indirmeyi başarıyoruz 🙂

Chao Phraya Nehri : Şehrin ortasından geçen bir nehir. Bir saat süren tekne turu ile gezerken, ihtişamlı “Wat Arun” tapınağını görüyoruz.

Tekne

Kanal kenarlarındaki evlerin yanından ilerlerken, nehir üstündeki yaşama tanıklık ediyoruz 🛶 Tur esnasında teknemize yanaşan satıcılar ile su üstü alışverişi yapma fırsatı buluyoruz, meşhur yüzen marketlere gidememiş olsak da bir benzeri burada karşımıza çıkmış oluyor 🙂

Tekne

Turu tamamladıktan sonra sıra, meşhur Yatan Buda, Wat Pho’da.

Wat Pho : Altın varak kaplı Yatan Buda’nın uzunluğu 46 metre, yüksekliği ise 15 metre. Tapınak aynı zamanda Thai Masajı konusuda öncü eğitim kurum olarak görülüyor. Yani masaj yaptırmak için en doğru yerlerden birisi. Tapınakta 108 adet bronz kase var, şans dileyenler her birinin içine sırayla bozuk para bırakıyor. 
Budizm’e göre 108 sayısı önemli. Nirvanaya ulaşmak için 108 nefis mücadelesi verilmesi gerekiyor. Yatan Buda’nın ayağına da sedef taşlarla 108 adet olumlu eylem işlenmiş. 

Wat pho

Tapınak gezimizden sonra iyice acıkıyoruz ve Tayland’ın geleneksel yemeği “Pad Thai” yemek için, en meşhur restaurant olan Thipsamai’ye doğru yola çıkıyoruz 🍜

Thipsamai : Kapısındaki kuyruktan doğru yerde olduğunuzu anlayacağınız meşhur restaurant, pek çok dergide “En İyi Pad Thai” vurgusuyla yer almış, mekandaki duvarlarda çerçevelenmiş şekilde bu yazıları görebilirsiniz.

thipsamaiSiparişlerimiz geldikten sonra biz de bu konuda hemfikir oluyoruz 🍜

Pad thai

Doyduğumuza emin olduktan sonra sıra gece pazarında, istikamet “Rachada Nigt Market”.

Rachada Night Market : Bangkok’un meşhur gece pazarlarından biri de burası. Pazarın içinde kıyafetten, lense, sokak lezzetlerinden, dövmeciye, aksesuarcıdan manikürcüsüne ne ararsanız var 🙂

 

İki saat boyunca gezdikten sonra bir de balık ziyafeti çekiyoruz 🐟

Balık

Saat yine gece yarısını geçiyor, pili bitenler olarak hostelimize doğru yol alıyoruz.

Üçüncü Gün

Uçuş saatine kadar olan süremizi Siam Center’da alışverişe ayırmaya karar veriyoruz.

Siam Center: “Discovery” isimli alışveriş merkezine doğru ilerliyoruz, kısa bir tur attıktan sonra kahvaltı için “My Kitchen” tercihimiz oluyor 🍛

Pilav

Enfes yiyeceklerimizi bitirdikten sonra aynı bölgede bulunan ve elektronik meraklıları için pek çok seçenek sunan alışveriş merkezi MBK Center’a geçiyoruz, burada da ilgimizi çeken ürünleri satın aldıktan sonra yavaş yavaş toparlanmak üzere hostelimize dönüyoruz. 

Yine Grab aracılığıyla gelen aracımız bizi havalimanına bırakıyor. Gelecek sefer; yüzen marketlere, rooftop barlara ve Chatuchak Haftasonu Pazarı’na vakit ayırmaya karar verip Bangkok’tan ayrılıyoruz. 

Seyahatlerimi benimle anlık takip etmek isterseniz instagram sayfama beklerim dunyanigenislet .

İstikamet Koh Samui!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir