Site Overlay

Karadağ | Montenegro Gezi Rehberi

Karadağ | Montenegro; Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Balkanlar’ın harika ülkesi. Ziyaretçilerine deniz, tarih, doğa, eğlence gibi pek çok seçenek sunmasıyla adından söz ettiren bir ülke.

Henüz Avrupa Birliği’ne girmemiş olmasından dolayı vizesiz seyahat edebiliyor olmanız tercih sebebi. Para birimi euro olsa da piyasasının bir Avrupa Birliği ülkesine kıyasla daha uygun olması ise bir başka tercih sebebi. Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde son aşamalara gelindiği söyleniyor yani tavsiyemiz elinizi çabuk tutmanız yönünde 🙂

karadağ

Yaklaşık iki saatlik bir uçuşla İstanbul’dan başkent Podgorica’ya ulaşılıyor.  Şuan için bu noktaya sadece Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşu bulunuyor.

Karadağ’da konaklamak için ev kiralamak otel tutmaktan daha yaygın. Airbnb ile bütçenize göre muhteşem manzaralı evler bulabilirsiniz.

karadağ

Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Hırvatistan ise Karadağ’ın komşuları. Yani seyahatinizi bu güzel komşu ülkelerle kombinasyon yaparak da planlayabilirsiniz. Araba kiralayarak ulaşım sağlayacaksanız, anlaştığınız firmaya başka bir ülkeye geçeceğinizi  belirtmeniz gerekiyor. Schengen vizeniz var ise Karadağ ile Dubrovnik seyahatini birleştirmeniz önerimizdir.

Oldukça turistik olan Karadağ’ın gezilecek pek çok noktası var.  Linke tıklayarak haritadan turistik bölgelere göz atabilirsiniz.

Bizim gezi duraklarımız aşağıdaki şekilde:

Budva

Budva

Adriyatik denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Budva; ülke turizminin merkezi konumunda. 

budva

Old Town ve Sveti Stefan Adası görülmeye değer. Sveti Stefan karaya ince bir yol ile bağlı olan ada-otel. Adada konaklamadığınız sürece giremiyor olsanız da kendisini uzaktan sevebilirsiniz 🙂

sveti stefan
Sveti Stefan                      

Harika plajlara sahip olan bu şehir, gece hayatı ve tarihi dokusuyla şöhretini hak eden bir yer. Club konumlarına buradan , plaj konumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kotor
Kotor

Unesco’nun Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan bu sahil kasabasını çok seveceksiniz.

kotor

Cruiseların uğrak noktası olan Kotor, tarihi şehiri gezerken size Venedik sokaklarında dolaşıyormuşsunuz hissi verecek.

Kişi başı 8 euro ödeyerek San Giovanni Kalesi’ne çıkabilir ve şahane Kotor Körfezi fotoğrafları çekebilirsiniz.

Dobrota

Konaklamak için muhteşem manzaraya sahip evler kiralayabileceğiniz, yüzebileceğiniz, kıyıdaki şirin restoranlarında yemek yiyebileceğiniz, gün batımını seyredebileceğiniz şirin ötesi bir kasaba burası.

Dobrota

Perast ve Kotor arasında bir konumda bulunması da bir avantaj.

dobrota

Bir akşam Konoba Portun‘da rezervasyon yaptırıp, yemek yiyebilirsiniz. Direkt denizin dibinde çok güzel bir restoran.

Perast

Unesco koruması altında olan Perast, ayrılmak istemeyeceğiniz kadar masalsı güzelliğe sahip bir kasaba.

perast

Meydandaki Sveta Nikola Kilisesi’ni ve Perast Şehir Müzesi’ni gezebilirsiniz.

perast

Bu bölgede iki ada bulunuyor.

perast

Yukarıdaki fotoğrafta sol taraftaki ada Sveti Djordje; bir manastır adası ve  turistik ziyarete kapalı.

Sağ taraftaki ise Our Lady of the Rocks; doğal bir ada değil insan yapımı 🙂 Adada bulunan mavi kubbeli kilise ziyarete açık. Perast bölgesinden kıyıdaki teknelerle 5 euro karşılığında bu adaya geçiş sağlayabilirsiniz.

Herceg Novi

Herceg Novi, Karadağ’ın güneybatısında yer alıyor. Bu noktaya ulaşana kadar çok hoş bir kıyı şeridi turu yapmış oluyorsunuz.

herceg novi

Şehir, Old Town bölgesi ile dikkat çekiyor.

herceg novi

Denizden gelebilecek tehlikelere karşı inşa edilen Forte Mare ziyaret etmek isteyebileceğiniz bir kale. Günümüzde yazlık sinema olarak kullanılan kalenin giriş ücreti 2 euro.

Podgorica

Başkent Podgorica’da Osmanlı döneminden kalma eserleri görmek isterseniz;  Osman Ağa Camisini ve Tuzi Şehitliğinde bulunan Nizam Camisini ziyaret edebilirsiniz.

osmanaga-2

İkisi arasındaki mesafeye liknten ulaşabilirsiniz.

Havaalanına giderken veya dönerken konumunu paylaştığım restoranda çok lezzetli et yemekleri yiyebilirsiniz.

İyi Tatiller!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir